Site İçi Arama Kutusu Ve Filtreleme Özelliği Nasıl Olmalı ?

Özellikle online satış yapılan siteler için site içi arama kutucuğunun ve filtreleme serüvenlerinin ne kadar kullanıcı dostu olduğu, satışlara doğrudan etkilidir. Bir online alışveriş sitesini ziyaret ettiğimizde, genellikle ilk listelemede aradığımız tarzda ürünü bulamayız. Bunun için ya arama kutusuna istediğimiz ürünü yazarak bulmaya çalışırız ya da ürün kategorilerinden ilgili kategori altında gelerek ürünleri listeleriz. Başarılı e-ticaret sistemleri bize listelenen ürünlerin yanı sıra sayfanın sol barında veya üst barında ayrıca filtreleme seçenekleri sunarak aradığımız ürünü bulmamızda yardımcı olmaya çalışır. Tabiki bu tip özelliği olan siteleri daha çok severiz ve sonraki zamanlarda tekrar tekrar ziyaret etme gereksinimi duyarız.

Sadece belirttiğimiz arama terimini bulan bir arama kutusu her zaman yeterli değildir. Veya düzgün çalışmayan, her listelemede sıfırlanıp başa dönmemize neden olan sadece görünüşe hitap eden bir filtreleme modülü de kullanıcı olarak bizi çileden çıkarır. Online ortamda başarısını ispatlamış olan hepimizin bildiği belli başlı siteler vardır. Bu sitelerin filtreleme ve arama özelliklerini ayrıntılı inceleyerek de ne demek istediğimizi anlayabilirsiniz. Örneğin herkes tarafından bilinen bir ilan sitesi ve ona rakip olmaya çalışan bir sürü ilan sitesi vardır. Bu ilan sitesi ile diğerlerinin arama kriterlerini iki ayrı tarayıcıda açıp kolaylıkla deneyimleyebiliriz. Bu iki özelliği site içi arama kutusu ve filtreleme başlıkları altında ayrı ayrı ele alalım.

Site İçi Arama Kutusunun Genel İşlevi Nasıl Olmalıdır ?

Sitemiz bir online alışveriş sitesi ise, özellikle ilk sayfa açılışında ve diğer tüm sayfalarda (ürün detay sayfası, hakkımızda sayfası, blog içerik sayfası vs..) en üst bölümde gözle görülür bir biçimde ve genişçe yer almalıdır. Masaüstü veya laptop tasarımı için çok geniş olması tasarımın genel ahengini bozduğunu düşünüyorsanız en azından mobil tasarımda mutlaka kolaylıkla içerisine yazı yazılabilir genişlikte ve uzunlukta olmalıdır.
Bir site içi arama kutusu yönlendirici olmalıdır. Bu deyişle, arama kutusundan ziyade arama motoru tabirini haketmelidir. Eskiden online alışveriş sitelerinde yer alan arama kutuları, yazdığımız kelimeyi ürün başlığında ve ürün açıklmasında arayan ve tam eşleşme sağlanırsa listeleyen türde basit bir işlemi gerçekleştirmek üzerine programlanmış modüllerdi. Fakat bu tip bir arama kutusunda aradığınızı bulmanız için ürün adının sitedeki tam yazılışını veya içeriğinde geçen kelime grubunun tam yazılışını bilmeniz gerekiyor. Artık teknoloji her alanda ilerlediği gibi e-ticaret yazılımı üreten firmalar tarafında da üst düzey gelişme sağladı. İlk başta google ile birlikte hayatımıza giren "bunumu demek istedin" özelliğini hepimiz çok sevdik öyle değil mi?Hatalı yazımlarımızı düzeltiyor, bizim yazdığımız terime daha yakın ama daha çok aranan yazım şeklini bize sunuyor, kısacası bizi yönlendiriyor. Profesyonel sistemler akıllı arama özelliğini yazılımlarına uyguladılar bile, fakat ne yazık ki günümüzde piyasada yer alan yüzlerce e-ticaret paketleri arasında, site içi arama özelliğini teknolojinin yeniliklerine adapte etmeyen yazılımlar çok sayıda yer alıyor. Belkide büyük çoğunluğu diyebiliriz. Belki de sizin kullandığınız sistem de bu özellikten yoksun durumdadır.

Akıllı site içi arama motorunu bir örnekle pekiştirelim;

'Mavi kurdelalı kırmızı rugan çocuk ayakkabısı' isminde bir ürünümüz var diyelim. Bir kullanıcı olarak, bu ürünü sitede bulabilmemiz için sıradan bir site içi arama kutusuna ürün adının içinde geçen kelime veya kelime gurubunu tam yazmamız gerekiyor. Mesela 'kırmızı' diye arattığımızda bu ve isminde kırımzı geçen bütün ürünler listelenir, fakat bizim beklentimizin bu sonuçlarla hiç ilgisi bulunmuyor, çünkü kırmızı kazak, kırmızı pantolon, kırmızı terlik vs.. hepsi gelecek. O zaman iç güdüsel olarak arama terimini biraz daha spesifik hale getiririz, kırmızı çocuk ayakkabısı diye arattığımızda yukarıdaki ürünü bulamayacak, çünkü ürün adında kırmızı çocuk ayakkabısı terimi bulunmuyor. Kırmızı rugan ayakkabı yazdık, yine herhangi bir sonuçla karşalışmayız, karşımıza ürün bulunamadı sayfası gelir. Bizim kullanıcı olarak bu ürünü bulabilmemiz için 'kırmızı rugan çocuk ayakkabısı' diye yazmamız gerekiyor. İyi de sıradan bir kullanıcı olarak bunu böyle yazmamız gerektiğini nereden bilebiliriz ki ?

Yönlendirici Olmalı !

İşte site içi arama kutusunun, arama kutusu tabirinden sıyrılıp arama motoru tabirini hak etmesinden kastımız tam olarak bu. Bir site içi arama moturu bu noktada bizi gerçek içeriğe doğru sürüklemeli. Kırmızı ayakkabı yazdığımızda yukarıdaki ürünü bulmalı, bunumu demek istediniz diye sormasına da gerek bulunmuyor. 'Kırmızı rugan ayakkabı', 'kırmızı ayakkabı rugan', 'çocuk ayakkabı kırmızı' gibi onlarca varyasyon üretebiliriz. Hepsinde bulabilmeli. Hatta işin dozunu biraz arttırıp arama motorunu biraz zorlayalım 'rugan ayakkabısı çocuk kırmızı' şeklinde anlamsız bir arama terimini de aradığımızda bu terime en alakalı ürünün yukarıda bahsettiğimiz ürün olduğunu algılayıp bize gösterebilmeli.
Kullanıcı dostu site içi arama motoru ile sitenizi ziyaret eden insanlara harika bir kullanıcı deneyimi yaşatırsınız. İnsanların hoşuna giden aksiyonlar sitede kalma süresini uzatır, aradığı ürünleri ve o ürünlerin onlarca farklı alternatifini kolayca bulabilmeleri satışlarınıza doğrudan etki eder.


Ürün Filtreleme Özelliğinin İşlevi Nasıl Olmalıdır ?

Bir çok ilan ve e-ticaret sitesinde ürünleri listelediğiniz kategori sayfasının üst tarafında veya sol barında ürünleri özelliklerine göre filtreleyebileceğimiz seçenekler bulunur. Fakat bu sitelerin çoğunda filtreleme özelliği stabil çalışmaz. Sadece görsel olarak orada yer alır. Sıradan kullanıcı olarak online alışveriş sitesini gezerken tasarım olarak göze çok hoş gelen ama bize bir hizmeti bulunmayan filtreleme barını ne yapalım? Site içi arama motoru için yönlendirici olmalıdır demiştik, filtreleme barıda sürükleyici olmalıdır.

Örneğin t-shirtleri filtreledik, filtreleme barından renk seçeneklerinden kırmızıyı seçtik, sayfa yenilendi ve kırmızı özelliğini içeren t-shirtler listelendi, fakat bu argümanları yeterli görmedik ve beden seçeneklerinden medium seçeneğini seçtik, sayfa tekrar yenilendi ve bir önceki seçtiğimiz kırmızı seçeneği gitti. Tekrar döndük hem renklerden kırmızıyı hem bedenlerden medium seçeneğini seçip gönder tuşuna bastık bu sefer ikisinide baz aldı ve ürünler listelendi, fakat filtrelemeye bir özellik daha eklemek istiyoruz ama az önce yaşadığımız durumdan ötürü biraz tedirginiz. Yeni bir özellik seçtiğimizde bu iki seçenek tekrar kaybolursa ?

Neyse diyerek kumaş türü seçeneklerinden %100 yün seçeneğini seçtik ve kaçınılmaz son, sayfa yenilendi ve başa döndük. Artık sıkıldık değil mi? Son bir sabırla hem renklerden kırmızıyı, bedenlerden mediumu, kumaş özelliklerinden de %100 yün seçeneğini seçtik ve gönder tuşuna bastık. Beklediğimiz ürünler listelendi ve rahatız. Ürünleri incelerken kategori değiştireceğiz ama biraz önce yaptığımız filtreleme tamamen gidecek mi? Cevap belli, evet.


Sürükleyici Olmalı !

Ürün listeleme sayfasında bir alt özellik filtrelediğimizde seçtiğimiz özellik kaybolmamalı, mümkünse sayfa yenilenmeden load etmesi kullanım alışkanlıkları açısından çok daha iyi olur. Sayfayı kendimiz yenilesek de seçtiğimiz özellikler biz silene kadar hep kalıcı olmalı. Her seçimde zorunlu olarak 'gönder, ara, filtrele' gibi bir buton yardımıyla arama yaptırmamalı, bu seçenekte olmalı tabi ama seçeneği tıkladıkça yeni verileri getirmeli. Seçtiğmiz seçenekleri ister tek tek ister tümünü tek seferde temizleme olanağı olmalı.

Farklı bir kategoriye geçiş yaptığımızda da önceki sayfada yaptığımız filtreleme seçenekleri bizi takip etmeli. Biz ayrıntılı filtreleme seçenekleri yaptıktan sonra ilgilendiğimiz ürünleri listeledikten sonra sayfa url'ini kopyalayıp bir arkadaşımıza gönderdiğimizde, arkadışımız bu url ile giriş yaptığında bizim seçtiğimiz filtre seçeneklerinden hiç bir kayıp yaşamadan seçilmiş halde açılmalı.
Kullanıcılarınızın ürünlerinizi bulmasını ne kadar kolaylaştırırsanız, ürün bulma serüvenlerini ne kadar kullanışlı hale getirirseniz, satış rakamlarınız bundan direk etkilenecektir. Hatta bu kullanışlılık üst satırda verdiğimiz örnekde olduğu gibi arkadaştan arkadaşa paylaşımla artarak devem edecektir. Sitenizin ve ürnülerinizin yayılma hızı artarak genişleyecektir.
Bu yazıyı paylaşmak istermisiniz?
Bu Yazılarda İlginizi Çekebilir
Müşteri Yorumlarının Satışlara Olan Olumlu Etkisi
E-Ticaret sitesinin güvenini maksimum seviyeye çıkaran en önemli aktivitelerin başında memnun müşteri yorumları gelir. Bir ürüne yapılan olumlu yorumlardan hepimiz çok etkileniriz....
Müşteri Yorumlarının Satışlara Olan Olumlu Etkisi
Müşterilerin Sepeti Terk Etme Sebepleri
Müşterilerin Sepeti Terk Etme Sebepleri - Webatro E-Ticaret Sitesi Yazılımları...
Müşterilerin Sepeti Terk Etme Sebepleri
Görsel Optimizasyon Önemlidir
İnternet kullanımının artması ile birlikte, internet bazı alanlarda sosyal bir pazara dönüşmüştür....
Görsel Optimizasyon Önemlidir
Online Satış Sitesinde Güven Adımları
E-ticaret sitesinde dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan biri güvendir. Alıcı ve satıcının birbirini görmediği bir ortamda alışverişin sağlanması ve bu alışverişin devamı için satıcının güvenilir olması önemlidir...
Online Satış Sitesinde Güven Adımları
E-Bülten Abonelerini Gruplara Ayırmanın Önemi
E Ticaret sitesi için e-bülten abone listelerini belirli gruplara ayırmanın önemini paylaşıyoruz. Yaş aralıkları, cinsiyet, coğrafi faktörler gibi e-bülten gruplarına ayırarak yapacağınız e-bülten gönderileri çok daha etkili olacaktır....
E-Bülten Abonelerini Gruplara Ayırmanın Önemi
Kıpada Ödeme Sistemi Nedir ?
E-Ticaret Siteleri kullanıcılarının alışveriş yapmasını kolaylaştırmak için bir çok ödeme yöntemi sunar. Bunlardan biri ve en önemlisi de kapıda ödeme yöntemidir. Kapıda ödeme sistemi ile satışlar artar. Bu yazımızda kapıda ödeme sistemine değindik....
Kıpada Ödeme Sistemi Nedir ?
Doğru Hedef Kitle Nasıl Belirlenir ?
İyi bir e-ticaret sitesi için en önemli gereksinimlerden biri hedef kitlenin doğru belirlenmesidir. Doğru belirlenen bir hedef kitle ile satışların yükselmesi ve geri dönüşüm oranının artması doğrudan bağlantılıdır....
Doğru Hedef Kitle Nasıl Belirlenir ?
Satış Sitesi Kurmak İsteyenlere 5 Etkili Tavsiye
Satış sitesi kurmak, internetten satış sitesi açmak üzerine sosyal medya ve arama motorları açısından yapılması geri dönüşleri artıracak 5 önemli tavsiyeyi paylaşıyoruz....
Satış Sitesi Kurmak İsteyenlere 5 Etkili Tavsiye
Şahıs Şirketi Nasıl Kurulur ?
Şahıs şirketi kurmak isteyen girişimciler için, bir şahıs şirketi kurmanın ne kadar maliyet gerektirdiği ve ne kadar sürede bu işlemlerin gerçekleştiği ile ilgili bilgiler yer alır....
Şahıs Şirketi Nasıl Kurulur ?
Facebook Takipçi Arttırmak İçin 10 İpucu
E-Ticaret Sitesi için 10 etkili facebook takipçi arttırma yöntemini paylaşıyoruz. Facebookta ne kadar çok takipçiniz varsa site trafiğinize o oranda geri dönüşüm sağlar....
Facebook Takipçi Arttırmak İçin 10 İpucu
Yılbaşında E-Ticaret Satışlarını Artıracak 4 Yöntem
Yılbaşında e-ticaret satışlarını artıracak 4 etkili yöntemi palaşıyoruz. E-Ticaret sitesi sahipleri için yılbaşını kazançlı geçirmeye yönelik 4 adım....
Yılbaşında E-Ticaret Satışlarını Artıracak 4 Yöntem
İnternetten Satış Yapmak İçin Neler Gerekli ?
Hızla gelişen e-ticaret sektöründe yerini alarak internetten satış yapmak isteyen girişimciler ve firmalar için e-ticaret sitesi kurmak konusunu en basit haliyle paylaşıyoruz....
İnternetten Satış Yapmak İçin Neler Gerekli ?
Site İçi Seo Teknikleri
Bir önceki yazımızda bir e-ticaret sitesi için uygulanabilecek alan adını kapsayan seo kriterlerine değinmiştik. Bu yazımızda site için yapılması gereken başlıca arama motoru optimizasyonlarına değineceğiz....
Site İçi Seo Teknikleri
Domain Bazlı Seo Kriterleri Nelerdir?
E-Ticaret sitesi kurulumumuzu tamamlayıp ürünlerimizi gireriz ve sitemizi yayına alırız. İşin önemli aşaması bundan sonra başlar. Aslında buna önemli aşaması demek doğru bir tabir olmayabilir, çünkü bu işlev site var oldukça devam edecek bir süreçtir.Peki...
Domain Bazlı Seo Kriterleri Nelerdir?
Google Adwords Reklam Nasıl Verilir ?
Bildiğimiz gibi tüm dünyada en popüler arama motoru google’dır. İlk olarak google tarafından bulunan reklam yöntemi adwords ile küçük-orta-büyük ölçekli tüm firmalar kolayca reklam verebiliyor ve ayrılan bütçeye göre yüz binlere hatta milyonlara ulaşma şa...
Google Adwords Reklam Nasıl Verilir ?
Ücretsiz E-Ticaret Sistemlerinin Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir ?
Bilindiği gibi ücretli profesyonel e-ticaret sistemlerine alternatif olarak ücretsiz açık kaynak kodlu e-ticaret sistemleri vardır.Bunlar arasından en bilineni opencart ücretsiz e-ticaret sistemidir....
Ücretsiz E-Ticaret Sistemlerinin Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir ?
B2B E-Ticaret Sitesi Modeli
B2B E-Ticaret Sitesi Modeli’nin açılımı Business to business, yani firmaların bir biriyle yaptığı online ticarettir. Genel olarak ana üretici veya ana ithalatçı firmanın ülke genelinde veya dünya genelinde kurduğu bayilerine sunduğu özel ürünler ve bayi ö...
B2B E-Ticaret Sitesi Modeli
B2C E-Ticaret Sitesi Modeli
Son zamanlarda web alanında yaşanan teknolojik gelişmelerin getirdiği yeni bir alışveriş türüdür....
B2C E-Ticaret Sitesi Modeli
İnternetten Satış ve Pazarlamanın Faydaları
Büyük veya küçük ve hemen hemen her sektörden firmalar, internetten satış ve pazarlama sistemleri sayesinde, kendilerinden daha büyük firmalarla rekabet ederek, daha büyük mecralarda yer alarak satışlarını ve kazançlarını arttırabilmektedirler....
İnternetten Satış ve Pazarlamanın Faydaları
Online Reklamcılık ve E-Ticaret
Teknoloji alanında yaşanan yenilikler sosyal yaşamda da bir çok konuda değişiklikler meydana getirmektedir. Şirketler üretim faaliyetlerinin her aşamasında daha yüksek verim alabilmek için teknolojiyi yoğun olarak kullanmaktadır....
Online Reklamcılık ve E-Ticaret
E-Ticaret Sitesi İçin Neler Gerekli ?
E-Ticaret sitesi kurmak için neler gerektiği ile ilgili bilgi paylaşımı. Alanadı, tasarım belirleme ve entegrasyon işlemlerinin yapılması adımları nasıl gerçekleşir? İnternetten satış sitesine sahip olmak için neler yapmak gerekir?...
E-Ticaret Sitesi İçin Neler Gerekli ?
TALEP
Temalar , demo kontrol paneli ve 15 günlük test kurulum talebi için formu doldurup bize iletmeniz yeterlidir.
Webatro E-Ticaret Çözümleri
Giyimkent Ticaret Merkezi / İstanbul
Tel   : +90 850 885 08 68