Google Adwords Reklam Nasıl Verilir ?

Google Adwords

Bildiğimiz gibi tüm dünyada en popüler arama motoru google'dır. İlk olarak google tarafından bulunan reklam yöntemi adwords ile küçük-orta-büyük ölçekli tüm firmalar kolayca reklam verebiliyor ve ayrılan bütçeye göre yüz binlere hatta milyonlara ulaşma şansını yakalıyor.

Adwords platformunda reklamların sıralaması, yüzlerce metrik hesabıyla yapılıyor ve reklamverenler için potansiyel müşteriye direk ulaşma kolaylığı sağlanıyor. Google reklamaları, ürünlerinizi kendi iradesiyle arayan insanlar tarafından ziyaret edildiği için diğer reklam mecralarıyla karşılaştırıldığında benzersiz bir geri dönüşüm yüzdesine sahiptir.

Google Adwords reklamları oldukça esnektir. Örneğin günlük bütçenizi belirleyebilirsiniz ve sistem belirlediğiniz bütçe üzerine çıkmaz. Ödeme limiti belirleyebilirsiniz, mesela günlük 10 tl toplamda 100 tl 10 gün boyunca yayın yapmak istiyorum diyebilirsiniz.

Yayıyınız her güg 10 tl lik ve finalde 100 tl lik gösterim sağlar. Yayındaki reklamınızı dilediğiniz zaman bir tık ile duraklatabilir, dilediğiniz zaman tekrar başlatabilirsiniz. Reklam yayınından ayrıca daha ayrıntılı şekilde, anahtar kelimelerinizden birini bir tıkla duraklatabilir, bir tıkla tekrar yayınlayabilirsiniz.

Google Adwords reklamlarının genel hiyerarşisine baktığımızda;

Kampanyalar -> Reklam Grupları -> Reklamlar -> Anahtar Kelimeler şeklinde sıralaybiliriz.

İlk önce bir kampanya oluşturulur, adım adım reklam kampanyası oluşturma işlevlerini resimli anlatacağız.Sonrasında reklam grupları oluşturulur ve anahtar kelimeler gruplandırılır.
İsterseniz ilk adımdan başlayarak devam edelim;

Google Adwords Hesabı Nasıl Açılır ?


İlk önce Google Adwords üzerinde hesap oluşturmamız gerekiyor. Google'ın sunduğu bir çok reklam mecrası vardır. Bunların tümü google adwords hesabı üzerinden yönetilir.

http://www.google.com/adwords adresine girerek sağ üst köşedeki oturum aç kısmından yeni hesap oluşturmaya başlayabiliriz.

Kayıtlı gmail kullanıcısı değilseniz karşınıza kayıt formu gelecek. Bu form ile ilk önce bir gmail hesabı oluşturabilirsiniz. Gmail hesabınız önceden varsa giriş bilgilerinizle oturup açtığınızda adwords hesabınız otomatik oluşmuş olacaktır.

Adwords üzerinde oturum açtıktan sonra karşınıza adwords hesap kaydınızla ilgili ayarları talep eden bir form gelecektir, bu ayarları tamamladıktan sonra ilk reklam kampanyanızı oluşturmaya başlayabilirsiniz.

Google Adwords Hesabı Nasıl Açılır?


Google Adwords Reklam Kampanyası Nasıl Oluşturulur ?


Adwords hesap ayarları bölümünü geçtikten sonra karşınıza aşağıdaki gibi bir ekran gelir, bu ekranda sol üstte yer alan ilk kampanyanızı oluşturun sekmesini tıklayarak devam ediyoruz. Bu bölümde reklam için ayıracağımız bütçe belirleme işlemleri, hedef kitleleri belirleme, anahtar kelimeleri belirleme ve ödeme için fatura bilgilerimizi tanımlama işlemlerini yapacağız.

Google Adwords İlk Kampanya Oluşturma

İlk kampanyanızı oluştur sekmesini tıkladığımızda kampanyamız oluşur, hemen ardından oluşan kampanyanın içine düşeriz. Bu bölümde kampanyamızın diğer ayrıntılarını ayarlayacağız.Sol sekmede kırmızı renkte "KAMPANYA" sekmesi gürürüz buna tıkladığımızda karşımıza bazı seçenekler çıkacak;

- Arama ağı , Görüntülü reklam ağı,
- Yalnızca arama ağı,
- Yalnızca görüntülü reklam ağı,
- Alışveriş,- Video,


Şeklinde ne tür mecralarda yayın yapmak istediğimizi sunan seçenekler gelecek. Bu seçeneklerden, reklamımızın yayınlanmasını istediğimiz mecrayı berirleyerek devam ediyoruz.

Google Adwords Kampanya Ayarları


Arama ağı-Görüntülü reklam ağı seçeneğini seçersek, reklamımız hem google arama sonuçlarında hem de google'ın reklamlarının yayınlandığı yüzbenlerce blog,haber,portal,forum gibi sitelerde yayınlanır.

Yalnızca arama ağını seçersek sadece google arama sonuçlarında yayınlanır.

Yalnızca görüntülü reklam ağını seçersek
, google arama sonuçlarında yayınlanmaz, google iş ortağı web sitelerinde yayınlanır.

Alışveriş reklamlarını seçersek, google alışveriş tabı altında ve arama sonuçlarında ürün resimleri ve fiyatları olarak yer alır (Bu kısmı bir başka makalede daha ayrıntılı ele alacağız)

Video seçersek, youtube ve genel olarak uygun web mecralarında vide reklamımız yayınlanır.

Evrensel uygulama kampanyasını seçersek, tüm mecralarda reklamımız yayınlanır.


Biz bu konumuzda standart bir google arama ağı reklamını ele aldığımız için diğer yayınlanma seçeneklerine sonraki konularda değineceğiz.


Yalnızca arama ağı seçeneğini seçtik ve devam ediyoruz, karşımıza kampanya ayarlarını yapacağımız bölüm geliyor. Burada kampanya adı, cihazlar, yerler gibi kriterleri belirliyoruz. Reklamımızın yayınlanacağı bölgeleri,şehirleri burada yer seçenekleri kısmında belirliyoruz.

Bu kısım önemlidir. Çünkü varsayılan olarak Türkiye geneli seçeneği gelecektir. Eğer tüm Türkiye geneline ulaşabiliyorsanız sorun yok devam edebiliriz, ancak belirli bölgelerde hizmet verme gibi bir durumunuz varsa bu alanı doğru seçmek çok önemli olacaktır.


Reklam Başlığı ve Anahtar Kelimelerin Belirlenmesi


Bu aşamada reklamımızın başlığını, sloganını, anahtar kelimelerini ve görünecek url ile reklama tıklanınca gidilecek url adreslerini belirleyeceğiz.

Google Adwords Anahtar Kelimeler

Google Adwords Reklam Ayarları


Anahtar kelimeleri belirlerken bazı seçimler yapabiliriz. Örneğin kelimemiz e-ticaret, e-ticaret anahtar kelimesini tanımladığımızda bu kelime varsayılan olarak geniş eşleşme olarak kaydolur.

Geniş eşleşme, bu kelimeye yakın diğer bir çok kelimede de reklamınızın yayınlanması demektir. Mesela kullanıcı e-ticaret paketleri veya e-ticaret sitesi yazdığında da reklamınızın çıkma olasılığı vardır. 

Eğer reklamımız sadece belirlediğimiz anahtar kelime arandığında görünsün istiyorsak tam eşleşme yapmamız gerekir. Bunu yapmak için anahtar kelimeyi [] tagları arasına almamız gerekir. [e-ticaret] gibi.

Bu adımı da geçtiğimizde reklamımız yayına hazır hale gelmiş demektir. Reklamımızın sonuçlarda gösterilmesi için sağ üst köşede bulunan dişli simgesi altınaki "faturalandırma" bölümüne giderek ödeme yöntemi, kredi kartı, fatura bilgileri gibi kısımları tamamlamamız gerekiyor.


Bu yazıyı paylaşmak istermisiniz?
Bu Yazılarda İlginizi Çekebilir
Müşteri Yorumlarının Satışlara Olan Olumlu Etkisi
E-Ticaret sitesinin güvenini maksimum seviyeye çıkaran en önemli aktivitelerin başında memnun müşteri yorumları gelir. Bir ürüne yapılan olumlu yorumlardan hepimiz çok etkileniriz....
Müşteri Yorumlarının Satışlara Olan Olumlu Etkisi
Müşterilerin Sepeti Terk Etme Sebepleri
Müşterilerin Sepeti Terk Etme Sebepleri - Webatro E-Ticaret Sitesi Yazılımları...
Müşterilerin Sepeti Terk Etme Sebepleri
Görsel Optimizasyon Önemlidir
İnternet kullanımının artması ile birlikte, internet bazı alanlarda sosyal bir pazara dönüşmüştür....
Görsel Optimizasyon Önemlidir
Online Satış Sitesinde Güven Adımları
E-ticaret sitesinde dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan biri güvendir. Alıcı ve satıcının birbirini görmediği bir ortamda alışverişin sağlanması ve bu alışverişin devamı için satıcının güvenilir olması önemlidir...
Online Satış Sitesinde Güven Adımları
E-Bülten Abonelerini Gruplara Ayırmanın Önemi
E Ticaret sitesi için e-bülten abone listelerini belirli gruplara ayırmanın önemini paylaşıyoruz. Yaş aralıkları, cinsiyet, coğrafi faktörler gibi e-bülten gruplarına ayırarak yapacağınız e-bülten gönderileri çok daha etkili olacaktır....
E-Bülten Abonelerini Gruplara Ayırmanın Önemi
Kıpada Ödeme Sistemi Nedir ?
E-Ticaret Siteleri kullanıcılarının alışveriş yapmasını kolaylaştırmak için bir çok ödeme yöntemi sunar. Bunlardan biri ve en önemlisi de kapıda ödeme yöntemidir. Kapıda ödeme sistemi ile satışlar artar. Bu yazımızda kapıda ödeme sistemine değindik....
Kıpada Ödeme Sistemi Nedir ?
Doğru Hedef Kitle Nasıl Belirlenir ?
İyi bir e-ticaret sitesi için en önemli gereksinimlerden biri hedef kitlenin doğru belirlenmesidir. Doğru belirlenen bir hedef kitle ile satışların yükselmesi ve geri dönüşüm oranının artması doğrudan bağlantılıdır....
Doğru Hedef Kitle Nasıl Belirlenir ?
Satış Sitesi Kurmak İsteyenlere 5 Etkili Tavsiye
Satış sitesi kurmak, internetten satış sitesi açmak üzerine sosyal medya ve arama motorları açısından yapılması geri dönüşleri artıracak 5 önemli tavsiyeyi paylaşıyoruz....
Satış Sitesi Kurmak İsteyenlere 5 Etkili Tavsiye
Şahıs Şirketi Nasıl Kurulur ?
Şahıs şirketi kurmak isteyen girişimciler için, bir şahıs şirketi kurmanın ne kadar maliyet gerektirdiği ve ne kadar sürede bu işlemlerin gerçekleştiği ile ilgili bilgiler yer alır....
Şahıs Şirketi Nasıl Kurulur ?
Facebook Takipçi Arttırmak İçin 10 İpucu
E-Ticaret Sitesi için 10 etkili facebook takipçi arttırma yöntemini paylaşıyoruz. Facebookta ne kadar çok takipçiniz varsa site trafiğinize o oranda geri dönüşüm sağlar....
Facebook Takipçi Arttırmak İçin 10 İpucu
Yılbaşında E-Ticaret Satışlarını Artıracak 4 Yöntem
Yılbaşında e-ticaret satışlarını artıracak 4 etkili yöntemi palaşıyoruz. E-Ticaret sitesi sahipleri için yılbaşını kazançlı geçirmeye yönelik 4 adım....
Yılbaşında E-Ticaret Satışlarını Artıracak 4 Yöntem
İnternetten Satış Yapmak İçin Neler Gerekli ?
Hızla gelişen e-ticaret sektöründe yerini alarak internetten satış yapmak isteyen girişimciler ve firmalar için e-ticaret sitesi kurmak konusunu en basit haliyle paylaşıyoruz....
İnternetten Satış Yapmak İçin Neler Gerekli ?
Site İçi Seo Teknikleri
Bir önceki yazımızda bir e-ticaret sitesi için uygulanabilecek alan adını kapsayan seo kriterlerine değinmiştik. Bu yazımızda site için yapılması gereken başlıca arama motoru optimizasyonlarına değineceğiz....
Site İçi Seo Teknikleri
Domain Bazlı Seo Kriterleri Nelerdir?
E-Ticaret sitesi kurulumumuzu tamamlayıp ürünlerimizi gireriz ve sitemizi yayına alırız. İşin önemli aşaması bundan sonra başlar. Aslında buna önemli aşaması demek doğru bir tabir olmayabilir, çünkü bu işlev site var oldukça devam edecek bir süreçtir.Peki...
Domain Bazlı Seo Kriterleri Nelerdir?
Ücretsiz E-Ticaret Sistemlerinin Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir ?
Bilindiği gibi ücretli profesyonel e-ticaret sistemlerine alternatif olarak ücretsiz açık kaynak kodlu e-ticaret sistemleri vardır.Bunlar arasından en bilineni opencart ücretsiz e-ticaret sistemidir....
Ücretsiz E-Ticaret Sistemlerinin Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir ?
B2B E-Ticaret Sitesi Modeli
B2B E-Ticaret Sitesi Modeli’nin açılımı Business to business, yani firmaların bir biriyle yaptığı online ticarettir. Genel olarak ana üretici veya ana ithalatçı firmanın ülke genelinde veya dünya genelinde kurduğu bayilerine sunduğu özel ürünler ve bayi ö...
B2B E-Ticaret Sitesi Modeli
B2C E-Ticaret Sitesi Modeli
Son zamanlarda web alanında yaşanan teknolojik gelişmelerin getirdiği yeni bir alışveriş türüdür....
B2C E-Ticaret Sitesi Modeli
İnternetten Satış ve Pazarlamanın Faydaları
Büyük veya küçük ve hemen hemen her sektörden firmalar, internetten satış ve pazarlama sistemleri sayesinde, kendilerinden daha büyük firmalarla rekabet ederek, daha büyük mecralarda yer alarak satışlarını ve kazançlarını arttırabilmektedirler....
İnternetten Satış ve Pazarlamanın Faydaları
Online Reklamcılık ve E-Ticaret
Teknoloji alanında yaşanan yenilikler sosyal yaşamda da bir çok konuda değişiklikler meydana getirmektedir. Şirketler üretim faaliyetlerinin her aşamasında daha yüksek verim alabilmek için teknolojiyi yoğun olarak kullanmaktadır....
Online Reklamcılık ve E-Ticaret
E-Ticaret Sitesi İçin Neler Gerekli ?
E-Ticaret sitesi kurmak için neler gerektiği ile ilgili bilgi paylaşımı. Alanadı, tasarım belirleme ve entegrasyon işlemlerinin yapılması adımları nasıl gerçekleşir? İnternetten satış sitesine sahip olmak için neler yapmak gerekir?...
E-Ticaret Sitesi İçin Neler Gerekli ?
E-Ticarete Başlarken Basit Bilgiler
E-Ticaret sektörüne girmeden önce bu sektör hakkında daha önce eğer bir tecrübeniz yoksa bilmeniz gereken şeyler vardır. Sıfırdan başlayan bir kişi için E-Ticaret sektörünü öğrenmek karışık ve zor gibi gelebilir fakat bilinçli girişimci adayları için bu s...
E-Ticarete Başlarken Basit Bilgiler
TALEP
Temalar , demo kontrol paneli ve 15 günlük test kurulum talebi için formu doldurup bize iletmeniz yeterlidir.
Webatro E-Ticaret Çözümleri
Giyimkent Ticaret Merkezi / İstanbul
Tel   : +90 850 885 08 68